Martyna Wojciechowska – kobieta wszechstronna

Martyna Wojciechowska należy do najodważniejszych kobiet w Polsce. To słynna prezenterka telewizyjna, dziennikarka, pasjonatka sportów ekstremalnych, kierowca rajdowy, a także podróżniczka i autorka książek.

Jak Martyna zaczynała karierę?

Martyna Wojciechowska urodziła się jako Marta Eliza w 1974 roku w Warszawie i zaczynała karierę jako modelka. Zajmowała się też sprzedażą skuterów i współtworzyła program o motocyklach w telewizji kablowej ATV z Łodzi. Bardziej znana zaczęła być w Polsce kiedy prowadziła programy w TVN jak: „Automaniak”, „Big Brother”, „Dzieciaki z klasą”, „Misja Martyna” i „Studio Złote Tarasy”. Jedną z największych pasji Martyny jest motoryzacja. Kiedy miała 17 lat stała się zawodowym kierowcą rajdowym. Brała udział m.in. w rajdzie Sahara-Dakar, który ukończyła jako pierwsza kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej. W 2003 roku wzięła udział w rajdzie Transsyberia i razem z Andrzejem Derengowskim zajęła drugie miejsce. Wojciechowska współpracowała również z różnymi magazynami motoryzacyjnymi i podróżniczymi jak: „Auto Moto” , „Świat Motocykli” i „Voyage”.

Podróże Martyny

Kiedy po wypadku w Islandii Martyna uległa wypadkowi samochodowemu, złamała sobie kręgosłup. Postanowiła nie poddawać się i przeszła długą rehabilitację. Motywacją do wyzdrowienia była nowa pasja – wspinaczka górska. Już w 2006 roku udało jej się zdobyć szczyt Mount Everest. Napisała o tym w książce pt. „Przesunąć horyzont”. W tym czasie National Geographic zaproponował jej, aby została redaktorką naczelną polskiego wydania czasopisma. Martyna zgodziła i obejmowała funkcję redaktorki do 2017 roku. Razem z National Geographic wydała dwie serie książek dla dzieci pt. „Dzieciaki świata”, i „Zwierzęta świata”. Największym przełomem w karierze Martyny był jednak program „Kobieta na krańcu świata”, którego emisja rozpoczęła się w 2009 roku. Podróżniczka odwiedzała wiele państw i przedstawiała kobiety, które w nich żyły. Dzięki programowi można było dowiedzieć się o konfliktach społecznych, biedzie, seksizmie i innych problemach kobiet. Do tej pory powstało już 10 sezonów, a programem zainteresowały się też stacje zagraniczne. Wykupiły go telewizje z kilku państw europejskich, a także z Hongkongu. Jeden z odcinków przekształcony został w film dokumentalny „Ludzie duchy” o życiu albinosów w Afryce. Martyna otrzymała za niego kilka nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych w Hamburgu, Londynie i Monte Carlo. W trakcie trwania programu Wojciechowska wydawała również serię książek o tym samym tytule. Opowiada w nich o ciekawych miejscach, które nie są na ogół dostępne na turystów. Jej książki nie są jedynie dla pasjonatów podróży, ale dla wszystkich ludzi, którzy uwielbiają przygody i wyzwania.